0 (222) 231 8986 | guvenkuyumcusu@guvenkuyumcusu.com

MultiPurpose


GÖZLER DOĞU AVRUPA

GÖZLER DOĞU AVRUPA

22.07.2014 08:55:07

 

ÖNEMLİ GELİŞMELER

  • Netanyahu: Başladığımız görevi bitireceğiz

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gaze'deki askeri operasyona yönelik, "Başladığımız görevi bitireceğiz" dedi. İsrail Başbakanı Netanyahu, Tel Aviv'de Savunma Bakanı Moşe Yaalon ile düzenlediği basın toplantısında, ölen İsrail askerleri için üzüntülerini dile getirdi, ailelerine başsağlığı diledi. "Başladığımız görevi bitireceğiz" ifadesini kullanan Netanyahu, ülkenin güneyinde sükunet ve güvenliği yeniden kuracaklarını açıkladı.

  • Obama: Rusya, Ukrayna politikasını değiştirmeli

ABD Başkanı Barack Obama, Washington'da yaptığı konuşmada, Rusya Başkanı Putin’in ayrılıkçıların işbirliği yapmaları ile ilgili sorumluluğunun olduğunu belirtti ve Ukrayna konusunda diplomatik bir çözüm bulunması gerektiğini açıkladı. Obama, Putin’in Malezya yolcu uçağının düşürüldüğü bölgede araştırma yapılabilmesi için Rusya yanlısı ayrılıkçıları zorlaması gerektiğinin altını çizdi.

  • Rus milyarderler "yaptırımlardan" endişeli

Rusya'nın en zengin iş adamları, devlet başkanı Vladimir Putin'in Ukraya konusundaki politikalarının çok tehlikeli yaptırımlara neden olabileceğinden endişe ediyor. Rus milyarderlerin kaygılarını açıktan ifade etmeye çekindikleri belirtiliyor. İsminin gizli kalması şartıyla açıklama yapan Rus milyarder, Putin'in, geçen haftaki Malezya uçağının düşürülmesinin ardından Ukrayna'daki savaşı bitirmeye yönelik hamleler yapmaması halinde, ABD'nin 'Avrupa'nın son diktatörü' adını taktığı Belarus''un lideri Aleksand Lukashenko gibi yalnız kalabileceğini belirtti. Rus iş adamı gelişmelerin Rusya ve iş dünyası için olumsuz olduğunu belirtti.

  • "AMB'nin parasal genişlemeye ihtiyacı var"

Financial Times'ın bugünkü editoryal yazısında, Avrupa Merkez Bankası'nın parasal genişlemeye ihtiyacı olduğu dile getirildi. "AMB bilançosunu yüksek düzeyde genişletmeli" ifadesi kullanılırken, enflasyon hedefine ulaşılması için ne gerekiyorsa yapılması gerektiği vurgulandı. Yazıda AMB'nin acil ve baskı yapan tehlikeleri çözmeye yönelik zayıf talep ve aşırı düşük enflasyon için bir seçim yapması gerektiği ifade edilirken, "AMB dış tehlikeler, yeniden oluşan kredi sıkıntısı ve varlık fiyatı balonları hakkında endişe duyuyor" denildi.

  • Çin ve İsviçre merkez bankaları swap anlaşması imzaladı

Çin Merkez Bankası ve İsviçre Merkez Bankası, 21 milyarfranklık swap anlaşması imzaladı. Anlaşma 3 yıl boyunca geçerli olacak. Anlaşma, iki merkez bankası arasında, 150 milyar renminbi ya da 21 milyar İsviçre frankına kadar renminbi ve İsviçre frankının satın alınması ve geri alınması imkanını getirecek. Anlaşma, ihtiyaç duyulduğunda, ilgili piyasalarda renminbi ve İsviçre frankı likiditesi sağlanmasına olanak tanıyacak.

  • Yatırımcıların "altın" beklentileri kötüleşiyor

Hedge fonları, altın fiyatlarının Ağustos 2011'den bu yana en uzun süreli kazanç dönemini sonlandırması ile birlikte, fiyatların yükseleceği şeklindeki beklentilerini, son altı haftada ilk kez değiştirdi. ABD hükümet verilerine göre, para yöneticileri, altında uzun pozisyonlarını, 15 Temmuz ile biten haftada yüzde 8.5 azalttı. Altın fiyatları geçen hafta yüzde 2 düştü ve Mayıs ayından bu yana ilk kez haftalık bazda kaybettirdi. Bu hareket, altındestekli exchange traded fonlarındaki altın varlıklarının 1.38 milyar dolar erimesine yardımcı oldu.  

  • Avrupa’ya jeopolitik tehdit

Yakın bir zamanda kadar Avrupa’nın tehdit eden iç risklerdi. Örneğin Euro bölgesindeki borçlanma krizi üyeler arasında çok gerginlik yarattı. Mayıs ayındaki Avrupa parlamentosu seçimlerinin bize gösterdiği gibi bu riskler hiçbir yere kaybolmadı. Bu duruma rağmen üyelerin yaşadığı iç ekonomik sıkıntıların Euro bölgesinde aşırı bir sonuca neden olma ihtimali 2012’den beri azalmakta. Buna karşılık şu anda Avrupa’nın en çok dış riskler tehdit ediyor. Malezya hava yollarına ait uçağın düşülmesi Ukrayna hükümeti ve Rus yanlısı ayrılıkçılar arasındaki gerginliği arttırdı. Uçağın düşürülmesinde Rusların parmağı olduğu kanıtlanırsa Avrupa’dan büyük bir tepki geleceği kesin gözüküyor.  

EURUSD

 

Son yaşanan ekonomik gelişmeler ile birlikte EURUSD paritesi üzerindeki satış baskısının arttığı düşünülebilir. Özellikle Amerika Merkez Bankası Başkanı Yellen’ın yaptığı açıklamaların piyasa içerisindeki yatırımcılarda farklı bakış açıları oluşturduğu kuşkusuz bir gerçek. Diğer taraftan genişlemeci hamlelerin Avrupa ekonomisi için önemli olduğunu piyasa içerisinde fazlasıyla yankı bulmaktadır. Ayrıca Avrupa tarafında da Portekiz ile başlayan gerginliği Yunanistan’a taşınacağı beklentileri olumsuz etkilerin beklentilerini artırdığı söylenebilir. Diğer taraftan yaşanan jeopolitik risklere karşı Avrupa enerjisinin de risk altında olması önümüzdeki dönem için Euro beklentilerini olumsuz etkilediği düşünülebilir.

Destek: 1,3510, 1,3500, 1,3475

Direnç: 1,3540, 1,3600, 1,3640

 

ALTIN

Amerika Merkez Banaksı Başkanı Yellen’ın yaptığı açıklamalar ile birlikte değer kazanan Amerikan Doları, altın fiyatlarında da aşağı yönlü hareketlenmeleri beraberinde getirmiştir. Jeopolitik açıdan ise Ukrayna Rusya arasındaki gerginliğin giderek farklı bir boyuta taşınması fiyatlarda sert düşüşleri engellediği söylenebilir. Her geçen gün bu etkiler üzerine gelen açıklamalar yatırımcılarda güvenli liman talebinden kaynaklı alış baskıları oluşturuyor olsa da altın fiyatlarının yukarı yönlü hareket edememesi, jeopolitik risklerin yavaşlaması ile birlikte altında aşağı yönlü satış baskılarının artacağı algısını uyandırdığı unutulmaması gereken noktalardan biri olarak söylenebilir. Ayrıca Asya kanadında büyüdüğü düşünülen konut balonu adına yapılan kredi uygulamaları, yerine gelmiş olmalı ki Asya kanadındaki toparlanma olumlu sinyal vermektedir. Büyüyen Asya ekonomisinin de altın fiyatlarında fiziki talebi artıracağı unutulmamalıdır.

Destek: 1305, 1295, 1288

Direnç: 1315, 1320, 1330