0 (222) 231 8986 | guvenkuyumcusu@guvenkuyumcusu.com

MultiPurpose


FED Şaşırtır mı?19.03.2014

FED Şaşırtır mı?19.03.2014

Rusya’nın Ukrayna’yı bölme amaçlarının olmadığı açıklaması ile yurt dışı piyasalarda yükseliş yaşandı…

Rusya Devlet Başkanı Putin Kırım’ın Rusya’ya katılmasını öngören kararnamayi onaylarken, Putin’in Ukrayna'yı bölme niyetlerinde olmadıklarını ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını açıklamasından sonra yükselerek yurt dışı borsalarda yükseliş yaşandı. ABD’den iyi gelen konut verilerinin de etkisiyle ABD borsaları %0,7’ye varan oranlarda yükseliş yaşanırken, Avrupa borsaları da %1’e varan oranlarda yükseliş gösterdi. Asya piyasalarında ise Çin’de ikinci temerrütün yaşanması Asya piyasalarında karışık seyir izlenmesine neden olmakta.

Bununla birlikte Ukrayna Başbakanı tarafından Rus askerleri tarafından Kırım’daki askeri bir üsse ateş açıldığı ve bir Ukrayna askerinin öldüğü açıklandı.

ABD’de enflasyon beklentilere paralel açıklanırken, konut verileri beklentilerin üzerinde geldi…

ABD’de TÜFE ve çekirdek TÜFE Şubat ayında %0,1 ile beklentilere paralel gelirken, yıllık bazda TÜFE ise %1,6 seviyesinden %1,2 olan beklentilerin altında %1,1 olarak açıklandı. Çekirdek TÜFE ise yıllık bazda %1,6 ile değişim göstermedi.

Konut başlangıçları Şubat ayında 907.000 ile 910.000 olan beklentilere paralel gelmesine karşılık, Ocak ayı verisinde 29.000’lik yukarı yönlü revizyonla 909.000 seviyesine yükseliş yaşandı.

İnşaat izinleri ise Şubat ayında 960.000 olan beklentilerin üzerinde %7,7 artışla 1.018.000 seviyesine yükselirken, Ocak ayı verisinde de 8.000’lik yukarı yönlü revizyonla 945.000 seviyesine yükseliş yaşandı.

Ocak ayında net sermaye girişi 83 milyar dolar olurken, uzun vadeli net para girişi ise 40 milyar dolar olan beklentilerin altında 7,3 milyar dolara geriledi. 

Çin’de ikinci temerrüt yaşandı…

Çin’de güneş paneli üreticisi şirketin temerrütünün ardından gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin daha yaklaşık 565 milyon ABD doları tutarındaki borcunu ödeyecek parası olmadığını açıklaması üzerine Çin’de %1’e varan oranlarda düşüş yaşanmakta.

Japonya’da dış ticaret açığı beklentilerin üzerinde gelmeye devam etti…

Japonya’da Şubat ayında ihracat %12,5’lik beklentinin altında %9,8 artış gösterirken, ithalat ise %7,2 olan beklentilerin üzerinde %9 artış göstermesi ile birlikte dış ticaret açığı 600 milyar Yen’lik beklentinin üzerinde 800 milyar Yen olarak gerçekleşti. Japonya’da beklentilerin üzerinde gelen dış ticaret verisine karşılık %1 civarında yükseliş dikkat çekmekte.

Almanya’da ZEW Endeksi beklentilerin altında kaldı…

Almanya'da ZEW beklentiler endeksi Ukrayna’daki siyasi belirsizlik, Çin’den gelen zayıf ekonomik veriler ve Euro Bölgesi’nin diğer ülkelerindeki zayıf toparlanmanın etkisiyle Şubat ayındaki 55,7 seviyesinden Mart ayında 52,0’ye gerileme beklentisinin de üzerinde 46,6 seviyesine geriledi. Cari durum endeksi ise Şubat ayındaki 50,0 seviyesinden Mart ayında 52,0 olan beklentilerin altında kalmasına karşılık 51,3’e yükseldi.

Merkez Bankası beklentiler dahilinde faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi…

Merkez Bankası beklentiler doğrultusunda faiz oranlarında bir değişikliğe gitmezken, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %10'da, marjinal fonlama oranını %12'de, borçlanma faiz oranını %11,5'te ve borçlanma faiz oranını da %8'de sabit tutarken, enflasyona ilişkin yukarı yönlü risklerin korunduğu, baz etkisi nedeniyle Haziran ayına kadar enflasyonda yükseliş görülebileceği, enflasyon görünümde belirgin iyileşme sağlanana kadar para politikasında sıkı duruşun sürdürüleceği belirtildi.

Moodys’ 10 Türk bankasını olası bir not indirimi için izlemeye aldı…

Moody’s, bankacılık sisteminin ileriki 12-18 ay boyunca büyümedeki yavaşlama, Türk bankalarının fonlama maliyetlerinin artması ve politik risklerden dolayı zorlu bir durumun içerisinde olacağı, Türk bankalarındaki varlık kalitesinin ve karlılığın zayıflayacağını açıklarken, 10 Türk bankasını olası bir not indirimi için izlemeye aldı.

BİST – 100 endeksinde yükseliş devam ederken, kur ve faizlerde yatay hareket yaşandı…

Güne yatay bir başlangıç yapmasına karşılık Putin’in Kırım konusunda Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı duyduğu açıklamalarının ardından artan risk iştahının etkisiyle birlikte bankacılık sektörü öncülüğündeki alımların etkisiyle %2,14 artışla 65.500 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirdi. Bankacılık endeksindeki artış ise %4,24 olarak gerçekleşti.

Gösterge tahvil faizinde 4 baz puanlık azalışla %11,23 seviyesine gerileme yaşanırken, 10 yıllık tahvil faizinde ise %10,78 ile yatay seyir izlendi.

Dolar / TL’de 2,22 ile yatay hareket yaşanırken, sepet kurda ise 2,66 seviyelerinin altına hafif geri çekilme yaşandı.