0 (222) 231 8986 | guvenkuyumcusu@guvenkuyumcusu.com

MultiPurpose


Gerginliğe Devam

Gerginliğe Devam

ABD Başkanı Obama’nın, Temsilciler Meclisi ve Senato’nun Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili liderleri ile yaptığı görüşmeden hükümetin kapanması sorununa yönelik bir çözüm çıkmazken, Obama Cumhuriyetçi liderlere hükümet açılıp, borç tavanı şartsız yükseltilinceye kadar müzakere yapmayacağını söyledi. Obama ayrıca Hükümetin kepenk katmasının bu kez farklı olduğunu, ABD hükümetinin temerrüde düşebileceğini dile getirirken, bu sefer sürecin Wall Street’i etkileyeceğini belirten siyasi ve ekonomik amaçlı mesajlar verdi. Beyaz Saray yetkilisi hükümetin 1 hafta kapalı kalmasının ekonomiye 10 milyar dolara mal olabileceğini belirtti.

*ABD’de ADP özel sektör istihdamı beklentilerin altında kaldı…

ABD’de Ağustos ayı ADP özel sektör istihdamı 17.000 kişilik aşağı yönlü revizyon ile 159.000’e çekilirken, Eylül ayında ise 180.000 olan beklentilerin altında 166.000 kişi artış göstererek beklentilerin altında kaldı.

*Boston FED Başkanından teşviklere devam açıklaması geldi…

Parasal genişleme programının destekleyen üyeler arasında yer alan Boston FED Başkanı Eric Rosengren, büyümenin beklentilerin altında kalması nedeniyle FED’in tahvil alımlarını azaltmadığını, federal bütçe kesintilerinin ekonomiye zarar verdiğini ve ek bir azaltmanın daha fazla hasara yol açabileceğini dile getirirken, parasal genişlemenin çok yavaş şekilde birkaç yıla yayarak azaltılması gerektiğini belirtti.

*Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmezken, genişlemeci para politikasının devam edeceğini açıkladı…

Avrupa Merkez Bankası, Euro Bölgesi ekonomisinin tarihinin en uzun süreli resesyonundan çıkmasına karşılık politika faizini beklentiler doğrultusunda değiştirmeyerek rekor düşük seviye olan %0,5′te bıraktı. AMB Başkanı Mario Draghi, ekonomik toparlanmanın zayıf ve kırılgan olduğunu, ihtiyaç olduğu sürece bankacılık sistemine likidite sağlanacağını belirtirken, faiz oranlarının uzun bir süre için cari seviyelerde veya daha düşük kalmaya devam edeceğini, en erken Temmuz 2014’e kadar genişlemeci para politikasına devam edileceğini belirtti. Draghi’nin açıklamaları ve ABD özel sektör istihdam verisinin beklentilerin altında kalması ile birlikte Euro Dolar karşısında 1,36 seviyesini aşarak Ocak ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

*İtalya’da Letta Berlusconi’nin son andaki manevrası ile birlikte güven oyu aldı…

İtalya’da Berlusconi’nin parti içinde muhalefetin artması üzerine son anda geri adım atması ile birlikte Başbakan Enrico Letta, Parlamento’da yapılan oylamada 70’e karşı 235 oyla güven oyu almayı başardı.

*Moody’s Brezilya’nın kredi notu görünümünü düşürdü…

Moody’s büyüme oranlarının düşmesi, kötüleşen borç ve yatırım rasyolarını gerekçe göstererek Brezilya’nın kredi notu görünümünü “Pozitif”ten “Durağan”a indirdi.

EURUSD

03eurDün güne Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve başkan Draghi’nin konuşmasıyla başladık. AMB beklendiği gibi faiz oranını değiştirmedi. Asıl beklenen Draghi’nin konuşmasıydı. Başkan, enflasyon risklerini dengeli gördüklerini söyledi. Önceki konuşmalarından farklı bir şey söylemeyen Draghi, ekonomi için risklerin aşağı yönlü olduğunu fakat toparlanmanın devam ettiğini, gerekirse likiditeyi arttırmak için yeni bir LTRO programı yapılabileceğini belirtti. ABD tarafında ise Cuma günü açıklanması beklenen tarımdışı istihdam verisinin açıklanmayacağının belirtilmesinden sonra önemi artan ADP tarımdışı istihdam verisi geldi. 180 bin olan beklentinin altında gelen rakam 166 bin kişi olarak açıklandı. Ayrıca İtalya’da Başbakan Letta’ya güven oyu çıktı. Bütün bu gelişmeler sonrasında paritede hareketlilik başladı ve 1.3600 direnci kırıldı. Akşam saatlerinde ise Boston Fed Başkanı Rosengren konuştu ve büyüme ve istihdam rakamlarının yeterince güçlü olmadığı için eylül ayında varlık alımlarında azaltılmaya gidilmediğini söyledi. Obama ise Cumhuriyetçi liderlere hükümet açılıp, borç tavanı şartsız yükseltilinceye kadar müzakere yapmayacağını söyledi. Bugünün veri takviminde ABD’den devam eden işsizlik başvuruları, istihdam talepleri ve ISM verileri var, ayrıca FOMC üyesi Fisher konuşacak. Paritenin 1.3590 seviyesinin üzerinde yukarı hareket edebileceğini düşünüyoruz.

Destek: 1.3590, 1.3560 ve 1.3535

Direnç: 1.3620, 1.3660 ve 1.3700

ALTIN

03alt

Altın fiyatlarında geçtiğimiz gün yaşanan sert satışın ardından dün piyasalarda artan endişe ile tekrar yukarı yönlü hareket ederek kayıplarını yerine koydu. Dün Obama Kongre liderleri ile yaptığı toplantıdan sonuç çıkmaması ve Obama’nın hiçbir şekilde pazarlık yapmayacağına yönelik açıklamaları piyasaları korkutmaya başladı. 17 Ekim tarihinde dolacak olarak Borçlanma tavanının  artırılması Obama’nın yetkisinde olsa da Obama’nın kongreye gideceği yönünde beklenti var. Dün ABD’de açıklanan ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği verisi beklentilerin altında kalarak altın fiyatlarının 1294 dolar seviyesinden 1300 dolar seviyelerine kadar yükselmesine neden oldu. Boston FED Başkanı Rosengren dün yaptığı konuşmada FED’in varlık alımlarına devam etmesi ve ekonomik verilerin beklentide gelmesiyle programını birkaç yıla yayarak sonlandırılması gerektiğini söyledi.  Çin’den gelen Hizmet PMI verisi ise 55.4 olarak geldi ve yükselişine devam etti. Bugün ABD’den gelecek ISM İmal Olmayan Endeksi, İstihdam Talepleri ve Devam Eden İşsizlik Başvuruları verileri takip edilebilir. Altın fiyatları dün yaşadığı yükselişin ardından 1306 dolar seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü hareketine devam edebilir ve 1330 dolar seviyeleri test edilebilir. Aşağı yönlü harekette ise 1300 dolar seviyesi önemli destek seviyesi olarak görülmekte.

Destek: 1306, 1300, 1292 ve 1260 USD

Direnç: 1318, 1323, 1330 ve  1338 USD